Jedną z nowości w obiecywanej przez wielu a przełożonej przez Microsoft, rocznicowej aktualizacji jest rozszerzone menu ustawień Użycie baterii przez aplikacje. Oczywiście już dostępne na waszych smartfonach w ramach dostępnych kompilacji w programie Insider. Dla urządzeń przenośnych jak nasze smartfony, kluczowym jest osiągnięcie maksymalnej wydajności na zasilaniu bateryjnym, przy zachowaniu najważniejszych funkcji życiowych, wliczając w to synchronizację w tak nam niezbędnych przeróżnych komunikatorów.
W Anniversary update, aplikacja Bateria pokazuje zestawienia jak poszczególne programy wpływają procentowo na zużycie energii zarówno te uruchomione i będące na kartach lub inne działające sobie w tle. Warto przy tym zauważyć, że statystyki użycia energii są tylko dostępne i tylko monitorowane w przypadku zasilania bateryjnego. Co raczej powinno być jasne dla wszystkich.
Bogatsze o nowe opcje, menu zarządzania baterią na pierwszy rzut oka wydaje się nam banalne. Wykorzystuje jednak sztuczną inteligencję. Wyrażamy zgodę lub nie na to, czy taki przykładowy WhatsApp ma pracować w tle. Posłużmy się nim dalej na przykładach. Na liście wyboru znajdziemy także pośrednią możliwość, Zarządzenia przez system. Ta opcja to nic innego jak dostosowanie odświeżania żywego kafelka lub synchronizacji wiadomości w czasie rzeczywistym przy włączonym a wcześnie ustawionym przez użytkownika trybem oszczędzania. Zazwyczaj przy mniej niż 20% pojemności baterii. Ten stan możecie łatwo obejść, właśnie dzięki rozbudowanemu menu i wybraniu opcji Zawsze dozwolone tle. W tym stanie, nawet włączone oszczędzanie baterii, nie ma wpływu na naszego WhatsAppa.
Powyżej opisane profile pracy można w bardzo prosty sposób sprawdzić, to czy dostajemy wiadomości w czasie kiedy zablokowaliśmy pracę w tle, prezentują dołączone screeny. Kilka minut ciszy w trybie zablokowanym i mamy już efekt. Żywy kafelek normalnie zliczający przychodzące wiadomości nic nie sygnalizuje, gdy uruchomimy jednak aplikacje, to zaległe powiadomienia do nas dotrą z wcześniejszym stemplem czasowym.
Wiadome jest, że WhatsApp to nie aplikacja, którą chcemy blokować w tle, nie taka jest przecież idea wiadomości instant. Czy jednak zablokowanie pracy w tle ma jakikolwiek wpływ na dostrzegalną różnicę w statystykach procentowych? Zdecydowanie nie bo zużycie zarówno danych, jak i energii wykorzystywanej do synchronizacji serwera WhatsApp, mieści się w statystycznym błędzie a skoro mamy kilkanaście jak nie kilkadziesiąt aplikacji na liście. Nie sposób okiełznać ich wszystkich i uzyskać jeden przejrzysty scenariusz.
Microsoft poszedł jeszcze dalej, tym razem w stronę deweloperów pozwalając aplikacji na monitorowanie tego, jaki profil pracy wybrał użytkownik względem jego aplikacji, aby móc już zawczasu na etapie programowania dostosować to jak aplikacja się zachowuje bez naszej ingerencji. Ciekaw sam jestem, kto już zaimplementował to nowe API.
Próba na innej aplikacji, radio internetowe TuneIn to niestety strzał na ślepo, po pierwsze ręczne uruchomienie programu nie jest zależne od wybranego profilu, a po drugie jak miałaby wyglądać sytuacja, w której TuneIn miałby zostać uruchomione w tle? Jedyna reakcja na zmianę trybu ma miejsce w chwili kiedy słuchamy audycji i ustawimy profil Nigdy niedozwolone w tle. W tym momencie radio przestaje grać, ale jak wcześniej, ponowne uruchomienia aplikacji pozwala na dalsze słuchanie.
Ciekaw jestem waszych doświadczeń z blokowaniem aplikacji do pracy w tle oraz czy macie inne przykłady, bardziej obrazujące nowe menu dostępne w rocznicowej aktualizacji.