Thin client na linuxie lub windowsie

clientCienki klient może być stosowany na komputerach posiadających różne systemy operacyjne. Technologia thin client pozwala przede wszystkim na skuteczne zwiększanie bezpieczeństwa środowiska. Użytkownicy sieci nie są w stanie instalować jakichkolwiek aplikacji bez wcześniejszego porozumienia się z administratorem. Co więcej, wszystkie dane pracowników są przechowywane na serwerze aplikacyjnym, dzięki czemu możemy je chronić przed utratą bądź dostaniem się w niepożądane ręce.

By móc wdrożyć cienkiego klienta konieczne jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury serwerowej. Architektura thin client jest dość specyficzna. Nie bez znaczenia jest także wybór właściwego sprzętu. Możemy sięgnąć po komputer z niższej półki bądź zainwestować w urządzenie najwyższej klasy. Wszystko zależy przede wszystkim od budżetu, a także od indywidualnych potrzeb klienta.

Obecnie najpopularniejszy wydaje się być cienki klient na Linuxie lub Windowsie. Oba systemy znajdują powszechne zastosowanie w środowiskach serwerowych, stąd więc wzięła się tak duża ich popularność na całym świecie. Zarówno system Linux, jak i Windows jest w stanie poprawnie działać na wielu różnych sprzętach komputerowych, co także jest bardzo istotne przy wdrażaniu technologii cienkiego klienta.

Microsoft dodatkowo wydał specjalną wersję systemu Windows thin PC. System ten został zaprojektowany z myślą o środowisku wirtualnych komputerów. Całość opiera się na Windows 7, ale system został nieco okrojony, przez co może się poszczycić minimalnymi wymaganiami sprzętowymi. Może być także wdrażany na nieco starszych komputerach, co jest jego dodatkową zaletą.

Dzięki Windows Thin PC do pracy mogą być wykorzystywane także posiadane już przez nas komputery stacjonarne, oczywiście po wcześniejszym ich odpowiednim dostosowaniu. Komputery współpracujące z tym systemem nie wymagają licencji Virtual Desktop Access, co także jest dużym udogodnieniem.

Również dla systemu Linux został opracowany innowacyjny pakiet, dający możliwość podłączenia kilku lub kilkunastu komputerów (bądź terminali komputerowych) w technologii cienkiego klienta. Wszystkie aplikacje są inicjowane na serwerze, a urządzenia cienkiego klienta są pozbawione dysków twardych.